top of page

Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia zaburzeń i ograniczeń ruchomości w ciele człowieka, przez wykorzystanie odpowiednio dobranych technik manualnych. Jest to podejście, które ma charakter holistyczny – traktuje ludzki organizm jako całość. Co ważne, celem badania osteopatycznego, jest odnalezienie nie tylko objawów z jakimi przyszedł pacjent, lecz usunięcie przyczyny, która te objawy wywołała.


Ojcem medycyny osteopatycznej jest amerykański lekarz Andrew Taylor Still (1828-1917), który twierdził, że organizm posiada zdolność do samonaprawy, a wszystkie narządy stanowią spójną całość i są od siebie zależne. W swoich tekstach porównywał ludzki organizm do maszyny, która do poprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego ukrwienia i stymulacji nerwów.
Terapia osteopatyczna ma więc za zadanie wspomóc organizm w procesie samoregulacji, a także przywrócić ruchomość tkanek. W gabinecie osteopatii najczęściej leczy się: bóle kręgosłupa i głowy (różnego pochodzenia), bóle mięśniowo-stawowe (także te wywołane urazem), skręcenia stawów, zastoje limfatyczne, rwę kulszową, zapalenia zatok, choroby narządów wewnętrznych, depresje, ADHD, bóle w trakcie ciąży. Leczenie skierowane jest zarówno do dorosłych jak i noworodków.

 

Osteopatia kieruje się następującymi zasadami:

  • organizm stanowi jedność,

  • budowa ciała i procesy w nim zachodzące są powiązane,

  • organizm posiada zdolność do autoregulacji, samoleczenia i utrzymania równowagi (homeostazy),

  • osteopatia wierzy w naturalne siły ciała, które odpowiednio pobudzone mogą pokonać chorobę.

bottom of page